ÁLVAREZ MARTÍNEZ Francisco

ÁLVAREZ MARTÍNEZ FranciscoKardinal, tidligere erkebiskop av Toledo og primas for Spania (1995-2002).

Født: 14. juli 1925 i Santa Eulalia de Ferroñes i Llanera i erkebispedømmet Oviedo i Spania. Han fikk sin utdannelse ved seminaret i Oviedo, det pontifikale universitetet i Salamanca og på det pontifikale universitetet i Comillas, hvor han tok doktorgrad i kirkerett.

Prest: Han ble presteviet den 11. juni 1950 i Oviedo.

Biskop: Han ble utnevnt til biskop av Tarazona den 13. april 1973 av pave Paul VI (1963-78), og han ble bispeviet den 3. juni 1973 av Luigi Dadaglio, nuntius i Spania, og tok samme dag bispedømmet i besittelse. Han ble utnevnt til apostolisk administrator sede plena («fullt sete», dvs. at bispestolen ikke er vakant) av Calahorra y La Calzada-Logroño den 7. juli 1975 og tok bispedømmet i besittelse den 13. juli. Han ble utnevnt til biskop av samme bispedømme den 20. desember 1976 og tok det kanonisk i besittelse den 16. januar 1977. Han ble utnevnt til biskop av Orihuela-Alicante den 12. mai 1989 og tok bispedømmet i besittelse den 17. juni samme år. Han ble utnevnt til erkebiskop av Toledo og primas for Spania den 23. juni 1995 og tok erkebispedømmet i besittelse den 24. september samme år. Han deltok på den 9. ordinære bispesynoden i Vatikanet høsten 1994. Han er medlem av den spanske bispekonferansens permanente kommisjon og konferansens eksekutivkomité.

Kardinal: Han ble den 21. februar 2001 kreert til kardinalprest av S. Maria «Regina Pacis» a Monte Verde. Han ble den 18. mai 2001 utnevnt av paven til medlem av Det pavelige råd for fremme av kristen enhet og Det pavelige råd for Legfolket. Han gikk av som erkebiskop av Toledo den 24. oktober 2002.

Neste konklave: Han fylte 80 år den 14. juli 2005 og mistet dermed sin stemmerett ved pavevalg.

av Webmaster publisert 23.09.2006, sist endret 23.09.2006 - 20:59