AMIGO VALLEJO, Carlos (1934 – )

AMIGO VALLEJO, CarlosKardinalprest, erkebiskop emeritus av Sevilla i Spania (1982–2009).

Født: Carlos Amigo Vallejo ble født torsdag den 23. august 1934 i Medina de Rioseco i erkebispedømmet Valladolid i Spania. Han begynte å studere medisin ved det medisinske fakultet i Valladolid, men snart etter forlot han studiene og sluttet seg til fransiskanerne (Ordo Fratrum Minorum – OFM). Han studerte filosofi i Roma og psykologi ved Sentraluniversitetet i Madrid.

Prest: Han ble presteviet den 17. august 1960. Deretter fortsatte han studiene i Roma. I Madrid utførte han pastoralt arbeid og studerte videre, og han ble professor i filosofi, naturfag og antropologi i ulike utdanningssentre. Han ble i 1970 provinsial for fransiskanerprovinsen Santiago.

Biskop: Han ble den 17. desember 1973 utnevnt til biskop av Tanger i Marokko av pave Paul VI (1963–1978). Han ble bispeviet den 28. april 1974 i Madrid av kardinal Marcelo González Martín, erkebiskop av Toledo. Han deltok på den fjerde ordinære bispesynoden høsten 1977. Ved flere anledninger opptrådte han som megler for å løse konflikter mellom landene i Magreb og Spania. I hans tid som biskop av Tanger ble det opprettet diplomatiske forbindelser mellom Den hellige Stol og Marokko.

Han ble den 22. mai 1982 utnevnt til erkebiskop av Sevilla av pave Johannes Paul II. Han deltok på den sjette bispesynoden høsten 1983 etter pavelig utnevnelse. Han var president for bispekommisjonen for 500-årsdagen for evangeliseringen av Amerika. Han deltok på den fjerde generalforsamlingen for det latinamerikanske episkopatet (CELAM) i Santo Domingo i Den dominikanske republikk i oktober 1992 som invitert gjest. Han deltok på den niende ordinære bispesynoden i oktober 1994.

Han er medlem av akademiene for Buenas Letras, Medicina og Bellas Artes i Sevilla. Han ble i februar 1995 tildelt Orden al Mérito de los Padres de la Patria Dominicana, den høyeste utmerkelsen i Den dominikanske republikk. Samtidig ble han æresdoktor ved det teknologiske universitetet i Cibao i Den dominikanske republikk. I september 2000 ble han tildelt republikken Panamas sølvmedalje. Han er kjent for sin villighet til å gå løs på hvilket som helst emne, og han sier at «man kan ikke elske det man ikke kjenner». Han har skrevet minst 35 bøker.

Kardinal: Han ble kreert til kardinalprest i pave Johannes Paul IIs niende konsistorium den 21. oktober 2003, da han mottok den røde birettaen og titularkirken Santa Maria in Montserrato degli Spagnoli. Han ble den 24. november 2003 utnevnt av paven til medlem av Det pavelige råd for pastoral assistanse til helsearbeidere og Den pavelige kommisjonen for Latin-Amerika.

Han deltok i konklavet i april 2005 som valgte pave Benedikt XVI. Den 5. november 2009 innvilget paven hans avskjedssøknad av aldersgrunner, 75 år gammel. Han ble etterfulgt av sin koadjutor siden 2008, Juan Asenjo Pelegrina (f. 1945).

Neste konklave: Han fylte åtti år den 23. august 2014 og mistet dermed retten til å stemme i pavevalg.

Kilder: Salvador Miranda, NCR, CNS, vatican.va, catholic-pages.com - Kompilasjon og oversettelse: p. Per Einar Odden 

av Webmaster publisert 12.10.2010, sist endret 23.08.2014 - 11:30