ASSOGBA Nestor


Erkebiskop av Cotonou, Benin.

Født i Zagnadado (bispedømmet Abomey) i Benin den 21. februar 1929. Første skolegang i Bohicon og Abomey, deretter ved pre-seminaret Sainte Thérèse de l'Enfant Jésus i Ouidah. Presteutdannelse ved seminaret i Ouidah, og fra 1954 til 1958 ved Propaganda Fide od det pavelige universitet Urbaniana i Roma.

Presteviet den 21. desember 1957 i Roma. Lisensiat i teologi fra Urbaniana. Studier i Angers i Frankrike 1958-1961, deretter ved Sorbonne i Paris der han tok diplom i høyere greskstudier. Professor ved Collège Notre Dame des Apôtres i Cotonou i 1962, og ved Séminaire Sainte Jeanne d'Arc ie Ouidah i 1963. Generalvikar og kansellist for det nye bispedømme Abomey 1963-1976, dessuten rektor ved Séminaire de Second Cycle i Djimé.

Utnevnt til biskop av Parakou den 10. april 1976, og bispeviet den 25. juli 1976. Utnevnt til erkebiskop av Parakou da dette bispesete ble elevert til erkebispesete den 16. oktober 1997. Utnevnt til erkebiskop av Cotonou den 29. oktober 1999.

av Webmaster publisert 26.07.2004, sist endret 26.07.2004 - 20:33