BERTIN Giorgio, O.F.M.


BERTIN Giorgio, O.F.M. Biskop av Djibouti, Djibouti

Født i Galzignano (bispedømmet Padova) i Italia den 28. desember 1946. Trådte inn i fransiskanerordenens "St. Kar Borromeus-provins" (Lombardia i Nord-Italia) den 10. september 1967. Avla høytidelige ordensløfter i 1972.

Presteviet den 7. juni 1975. Lisensiat i spiritualteologi fra det pavelige atheneum Antonianum i Roma. Han studerte også ved det italienske Midtøsteninstitutt der han tok diplom i arabisk språk og kultur. Han mottok også "Brevet d'Arab Littèral" ved "l'Institut d'Etudes Islamiques" og andre akademiske grader etter arabiskstudier fra 1975 til 1977.

Virket i Somalia fra 1978, og var sogneprest for katedralen i Mogadishu fra 1978 til 1983. Mellom 1984 og 1989 var han Caritas-leder og samtidig generalvikar for bispedømmet Mogadishu, og fra 1989 bispedømmeadministrator etter snikmordet av biskop Pietro Salvatore Colombo inne i selve domkirken den 9. juli 1989. I januar 1991 ble katedralen plyndret, og pater Bertin måtte flykte til Kenya. Samme år ble han utnevnt til apostolisk administrator av Mogadishu, og prøver å gjøre det han kan for kirken i Somalia fra sitt eksil. I januar 1995 blir katedralen i Mogadishu fullstendig ødelagt av bombeeksplosjoner. I løpet av seks måneder forlater alle prester og nonner landet.

Utnevnt til biskop av Djibouti den 13. mars 2001 og bispeviet den 25. mai 2001 av den apostoliske nuntius, erkebiskop Silvano M. Tomasi C.S. Dessuten er han fortsatt apostolisk administrator "ad nutum Sanctae Sedis" av Mogadishu i Somalia.

av Webmaster publisert 10.01.2004, sist endret 10.01.2004 - 10:47