CHEONG JIN-SUK, Nicholas (1931-)

CHEONG JIN-SUK, NicholasKardinalprest, erkebiskop emeritus av Seoul i Sør-Korea (1998-2012)

Født: Nicholas Cheong Jin-Suk ble født den 7. desember 1931 i Seoul i Korea. Han gikk på universitetet i Seoul og deretter på presteseminaret i Seoul, hvor han i 1954 tok bachelor-graden i teologi. Han studerte sosiologi i Hong Kong.

Prest: Han ble presteviet den 18. mars 1961 i metropolittkatedralen i Seoul av Paul-Marie Kinam Ro, erkebiskop av Seoul. I erkebispedømmet Seoul var han kapellan i sognet St. Joseph (1961), professor ved gutteseminaret og notar i kurien (1962), kansler for kurien og undersekretær for Den katolske konferansen (1964-65) og biskoppelig kansler og viserektor for gutteseminaret (1966-67). Mellom oktober 1968 og 1970 studerte han kirkerett i Roma, hvor han bodde i Collegio San Pietro Apostolo.

Biskop: Han ble den 25. juni 1970 utnevnt av pave Paul VI (1963-78) til biskop av Ch'ongju, 38 år gammel. Han ble bispeviet den 3. oktober 1970 i kiken Den hellige Familie i Ch'ongju av Paul-Marie Kinam Ro, titularerkebiskop av Tituli di Proconsulare og tidligere erkebiskop av Seoul. Medkonsekratorer var James Vincent Pardy, titularbiskop av Umbriatico, og biskop Peter Kong Han-Ryel av Jeon Ju. Han deltok på spesialsynoden for Asia i Vatikanet i april/mai 1998.

Han ble den 22. mai 1998 utnevnt til erkebiskop av Seoul og til apostolisk administrator av P'yong-yang, hovedstaden i Nord-Korea. Han ble i 1998 valgt til president for den koreanske bispekonferansen.

Kardinal: Den 22. februar 2006 kunngjorde pave Benedikt XVI utnevnelsen av sine første kardinaler, og Nicholas Cheong Jin-Suk sto som nummer åtte på listen. Den 24. mars 2006 ble han kreert til kardinalprest av Maria Immacolata di Lourdes a Boccea. Han ble Koreas andre kardinal noensinne etter sin forgjenger som erkebiskop av Seoul, kardinal Stephen Sou Hwan Kim (1968-98).

Den 10. mai 2012 innvilget pave Benedikt XVI hans avskjedssøknad av aldersgrunner. Samtidig ble Andrew Yeom Soo-jung (68), frem til da hjelpebiskop og generalvikar i Seoul, utnevnt til ny erkebiskop.

Neste konklave: Han fylte 80 år den 7. desember 2011 og mistet dermed retten til å delta i neste pavevalg.

Kilder: Annuario Pontificio, Miranda - Kompilasjon og oversettelse: p. Per Einar Odden

av Webmaster publisert 05.11.2006, sist endret 11.05.2012 - 11:00