La oss gå opp til Jerusalem

En meditasjon over Den stille uke av sr. Anne Elizabeth Sweet OCSO.

Les mer
 

COLLINS Thomas Christopher (1947- )

nullKardinalprest. Erkebiskop av Toronto i Canada (2006 - )

Født: Thomas Christopher Collins ble født den 16. januar 1947 i Guelph i bispedømmet Hamilton i Ontario i Canada. Han fikk sin presteutdannelse ved St. Peter's Seminary i London i Ontario.

Prest: Han ble presteviet den 5. mai 1973 for bispedømmet Hamilton i Ontario i katedralen Christ the King av biskop Paul Francis Reding. Deretter studerte han videre ved «Biblicum» i Roma, hvor han i 1978 tok en lisensiatgrad i bibelteologi. Deretter underviste han fra 1978 i bibelfag og var spiritual ved St. Peter's Seminary i London i Ontario. Han tok i 1986 doktorgraden i teologi ved Det pavelige universitet Gregoriana i Roma. Han var rektor ved St. Peter's Seminary mellom 1995 og 1997.

Biskop: Han ble den 25. mars 1997 utnevnt til koadjutor-biskop av Saint Paul in Alberta av pave Johannes Paul II (1978-2005), og han ble bispeviet den 14. mai 1997 av biskop Anthony Frederick Tonnos i katedralen Christ the King i Hamilton i Ontario. Medkonsekratorer var biskopene Raymond Roy og John Michael Sherlock. Han overtok den 30. juni 1997 som biskop av Saint Paul in Alberta. Han ble den 18. februar 1999 utnevnt til koadjutor-erkebiskop av Edmonton i Alberta. Han overtok som erkebiskop av Edmonton den 7. juni 1999 og installert den 13. september. Den 16. mars 2001 ble han i tillegg utnevnt til apostolisk administrator av Saint Paul in Alberta, et embete han hadde til den 8. september samme år.

Den 16. desember 2006 utnevnte pave Benedikt XVI ham til ny erkebiskop av Toronto i Ontario i Canada etter kardinal Aloysius Ambrozic, som ble pensjonert, nesten 77 år gammel. Den 30. januar 2007 ble han installert som erkebiskop, og den 29. juni 2007 mottok han palliet av pave Benedikt XVI i Peterskirken i Roma.

Kardinal: Den 6. januar 2012 ble det offentliggjort at pave Benedikt XVI ville kreere ham til kardinal. Han sto som nummer tolv på listen. I konsistoriet den 18. februar 2012 ble han kreert til kardinalprest og fikk som titularkirke San Patrizio a Villa Ludovisi. Den 21. april 2012 utnevnte pave Benedikt XVI ham til medlem av Kongregasjonen for katolsk utdannelse og Rådet for sosial kommunikasjon for en periode av fem år.

Ved pave Frans’ omorganisering av kongregasjonenes medlemmer i november/desember 2013 ble kardinal Collins stadfestet som medlem av Utdanningskongregasjonen (30. november).

Neste konklave: Han fyller åtti år den 16. januar 2027.

Kilder: archtoronto.org, catholic-hierarchy.org - Kompilasjon og oversettelse: p. Per Einar Odden