GREGORY Wilton Daniel (1947- )

Erkebiskop-elekt av Washington DC i USA (2019- )

Født i Chicago i USA den 7. desember 1947. Sønn av Wilton (Sr.) og Ethel Duncan Gregory. Prestestudier ved Quigley Preparatory Seminary South, Niles College (nå St. Joseph's College Seminary) of Loyola University, og Saint Mary of the Lake Seminary i Mundelein, Illinois. Presteviet den 9. mai 1973.

Tre år etter begynte han ved det pavelige liturgiske institutt Sant' Anselmo i Roma, og tok doktorgrad i liturgi i 1980. Kapellan ved Our Lady of Perpetual Help Parish i Glenview, fakultetsmedlem ved Saint Mary of the Lake Seminary i Mundelein, og seremonimester for kardinalene Cody og Bernardin.

Utnevnt til titularbiskop av Oliva og til hjelpebiskop i Chicago den 18. oktober 1983, og bispeviet den 13. desember 1983.

Utnevnt til biskop av Belleville (i Illinois) den 29. desember 1993. Viseformann for den katolske bispekonferanse i USA 1998-2001, valgt til formann den 13. november 2001 for tre år.

Utnevnt til erkebiskop av Atlanta den 9. desember 2004.

Den 4. april 2019 ble han utnevnt av pave Frans til ny erkebiskop av Washington DC etter kardinal Donald William Wuerl, som fikk sin avskjedssøknad innvilget i oktober 2018.

av Webmaster publisert 22.01.2005, sist endret 04.04.2019 - 18:56