JIMENEZ CARVAJAL Jorge Enrique, C.I.M.


JIMENEZ CARVAJAL Jorge Enrique, C.I.M. Koadjutor-erkebiskop av Cartagena, Colombia.

Født i Bucaramanga i Colombia den 29. mars 1942. Prestestudier ved det pavelige universitet Javeriana i Bogotá og ved presteseminaret til kongregasjonen til Jesus og Maria ("Eudistene", C.I.M.) i Bogotá. Avla evige løfter i denne kongregasjonen den 17. mai 1964. Presteviet i Bucaramanga den 17. juni 1967.

Deretter høyere filosofistudier ved pavelige universitet Javeriana i Bogotá.Underviste så ved presteseminaret i bispedømmet Santa Rosa de Osos, og ved eudistenes seminar i Valmaria i Bogotá, ansvarlig for eudistenes karitative apostolat "El minuto de Dios" i Bogotá, studiedirektør ved CELAMs teologisk-pastorale institutt i Medellín, provinsialsuperior for eudistene i Colombia, og - fra 1989 til 1991 - sekretær for den latinamerikanske føderasjon for ordensfolk.

Utnevnt til biskop av Zipaquirá den 9. november 1992 og bispeviet den 12. desember 1992 av kardinal Mario Revollo Bravo. Generalsekretær (1995-1999) og president (1999-2003) for CELAM. I november 2002, ble han bortført av colombiansk guerilla, men ble løslatt etter en tid. Noen måneder tidligere hadde geriljaen myrdet den katolske erkebiskop av Cali, msgr. Isaias Duarte, som han etter messefeiring forlot en kirke i et fattigkvarter.

Utnevnt til koadjutor erkebiskop av Cartagena den 6. februar 2003.

av Webmaster publisert 06.02.2004, sist endret 06.02.2004 - 12:37