LEGASPI Leonardo Z., O.P.


Erkebiskop av Caceres, Filippinene

Født i Meycauayan (bispedømmet Malolos) i Filippinene den 25. november 1935. Trådte inn i dominikanerordenen i 1952. Filosofistudier ved St. Albert priory i Hongkong 1955.

Presteviet den 17. desember 1960 i Manila. Lisensiat (1961) og doktorat (1962) i teologi fra Santo Tomas-universitetet i Manila. Første filippinske rektor ved University of Santo Tomas Central Seminary og senere første filippinske rektor for samme universitet.

Utnevnt til titularbiskop av Elefantaria in Mauritania og til hjelpebiskop i Manila den 25. juni 1977 og bispeviet den 8. august 1977 i Santo Domingo Church, Quezon City. Utnevnt til erkebiskop av Caceres den 20. oktober 1983.

av Webmaster publisert 29.12.2003, sist endret 29.12.2003 - 13:21