PAGLIA Vincenzo

Erkebiskop, president i Det pavelige råd for familien (2012– ).

Født i Boville Ernica (bispedømmet Frosinone-Veroli-Ferentino) i Italia den 20. april 1945. Presteviet den 15. mars 1970 for Roma. Ble rektor for Sant'Egidio-kirken i Trastevere i 1973, og ble meget sentral i Sant'Egidio-felleskapet. Postulator for saligkåringsprosessen for den myrdede salvadoreanske erkebiskop Oscar Arnulfo Romero. Utnevnt til biskop av Terni-Narni-Amelia den 4. mars 2000 og bispeviet den 2. april 2000. Leder for den italienske bibelkommisjon.

Som generalassistent for Sant'Egidio-felleskapet har han blant annet vært involvert i interreligiøst og økumenisk arbeide og i forsoningsarbeide i Romania, Russland, Albania, og ellers på Balkan, særlig i Kosovo.

Utnevnt den 26. juni 2012 til president i Det pavelige råd for familien,  og samtidig opphøyet til erkebiskop. Erkebiskop Paglia overtok presidentskapet etter kardinal Ennio Antonelli, som nådde aldersgrensen på 75 år.

av Webmaster publisert 22.07.2009, sist endret 27.06.2012 - 02:10