ROSALES Gaudencio Borbon

ROSALES Gauencio BorbonKardinal Rosales' våpenKardinalprest, erkebiskop av Manila på Filippinene (2003 - ).

Født: Gaudencio Borbon Rosales («Dency» blant venner) ble født den 10. august 1932 i Batangas City i erkebispedømmet Lipa (da bispedømme), litt sør for Manila. Han var den tredje av syv barn av Godofredo D. Rosales og Remedios M. Borbon. Hans brødre var Guillermo, Gabriel og Gilbert og hans søstre var Rosie, Teresita og Grace. Han gikk fra 1947 til 1951 på gutteseminaret San José i Manila, og deretter studerte han fra 1951 til 1958 filosofi og teologi ved presteseminaret San José i Manila.

Prest: Han ble presteviet den 23. mars 1958 i katedralen i Lipa av biskop Alejandro Olalia av Lipa. Mellom 1958 og 1966 var han først disiplinærprefekt og deretter rektor for gutteseminaret St. Francis de Sales i Lipa. Deretter var han fra 1966 til 1970 spiritual (åndelig veileder) og professor på erkebispedømmet Lipas presteseminarer St. Francis de Sales. Han var fra 1970 til 1975 sogneprest i sognet Immaculate Conception i Batangas City og åndelig veileder for den lokale grenen av bevegelsen «Maria-legionen» (Legio Mariae).

Rosales med pave Benedikt XVIBiskop: Han ble den 12. august 1974 utnevnt av pave Paul VI (1963-78) til titularbiskop av Esco og hjelpebiskop i Manila. Han ble bispeviet den 28. oktober 1974 i basilikaen Immaculate Conception i Batangas City av Bruno Torpigliani, titularerkebiskop av Malliana og pavelig nuntius på Filippinene. Medkonsekratorer var erkebiskopene Jaime Lachica Sin av Manila og Ricardo Jamin Vidal av Lipa, begge senere kardinaler.

Han fikk ansvaret for Antipolo i distriktet Øst-Rizal. Han var fra 1977 til 1982 nasjonal direktør for De pontifikale selskapene for Misjon og Bistand i Manila og nasjonal direktør for Det filippinske misjonsselskapet. Fra 1980 til 1982 var han rektor for seminaret San Carlos i Manila.

Han ble den 9. juni 1982 utnevnt til koadjutor-biskop av prelaturet (senere bispedømme) Malaybalay i Bukidnon, og han overtok bispedømmet den 14. september 1984. Han var fra 1984 til 1999 apostolisk visitator for seminarene på Filippinene, Indonesia og Sri Lanka. Han deltok på den 8. ordinære bispesynoden i Vatikanet i september/oktober 1990. I Bukidnon ledet han den lokale Kirken i kampen mot ukontrollert kommersiell hogst inntil Miljøverndepartementet la ned hogstforbud i 1990. Han representerte bispedømmet Malaybalay på Verdenstoppmøtet i Rio de Janeiro i juni 1992.

Han ble den 30. desember 1992 utnevnt til erkebiskop av sitt hjembispedømme Lipa. Mellom 1997 og 1999 var han visepresident for den filippinske bispekonferansen, og deretter ble han president for bispekonferansens kommisjon for kleresiet. Han deltok på spesialsynoden for Oseania i Vatikanet i november/desember 1998 og på den 10. ordinære bispesynoden i september/oktober 2001.

Han ble den 15. september 2003 utnevnt til erkebiskop av Manila etter den legendariske kardinal Jaime L. Sin (1974-2003), som døde i 2005. Han ble samtidig utnevnt til apostolisk administrator for erkebispedømmet Lipa inntil en etterfølger ble utnevnt. Det skjedde den 14. mai 2004, da erkebiskop Ramon Cabrera Argüelles ble utnevnt.

Kardinal: Den 22. februar 2006 kunngjorde pave Benedikt XVI utnevnelsen av sine første kardinaler, og Gaudencio B. Rosales sto som nummer fem på listen. Den 24. mars 2006 ble han kreert til kardinalprest av Santissima Nome de Maria a Via Latina.

Neste konklave: Han fylte åtti år den 10. august 2012 og mistet dermed stemmeretten ved pavevalg.

Kilder: Annuario Pontificio, Miranda, rcam.org - Kompilasjon og oversettelse: p. Per Einar Odden

av Webmaster publisert 05.11.2006, sist endret 10.08.2012 - 11:25