SEBASTIÁN AGUILAR Fernando, C.M.F. (1929- )

SEBASTIÁN AGUILAR Fernando, C.M.F. Kardinaldiakon. Erkebiskop emeritus av Pamplona y Tudela i Spania (1993-2007)

Født: Fernando Sebastián Aguilar ble født den 14. desember 1929 i Calatayud i provinsen Zaragoza og bispedømmet Tarazona i regionen Aragón i Spania. Han trådte inn hos claretianerne i Vic i 1945 og avla ordensløftene den 8. september 1946.

Prest: Han ble presteviet den 28. juni 1953 av kardinal Arriba y Castro i Valls. Han tok en doktorgrad i teologi ved Det pavelige atheneum Angelicum i Roma og tok også utdannelse i moderne filosofi, fundamentalteologi og sakramentalpastorale i Belgia. Fra 1957 begynte han å underviste ved claretinernes seminarer i Valls, Salamanca og Roma, og fra 1967 ved Det pavelige universitet i Salamanca, som han var rektor for fra 1971 til 1979.

Biskop: Han ble den 22. august 1979 utnevnt av den salige pave Johannes Paul II (1978-2005) til biskop av León. Han ble bispeviet den 29. september 1979. Han fratrådte som biskop av León den 28. juli 1983. Han ble utnevnt til koadjutor-erkebiskop av Granada den 7. april 1988. Han ble utnevnt til erkebiskop av Pamplona y Tudela den 26. mars 1993.

Den 31. juli 2007 innvilget pave Benedikt XVI (2005-13) hans avskjedssøknad av aldersgrunner.

Kardinal: Den 12. januar 2014 offentliggjorde pave Frans at han ville kreere erkebiskop Sebastián til kardinal i konsistoriet den 22. februar 2014. Han sto som nummer atten på listen over de nye kardinalene som den andre av de tre over åtti år.

Opprettet: 13. mai 2006

av Webmaster publisert 13.05.2006, sist endret 22.02.2014 - 19:49