SEPE Crescenzio

SEPE CrescenzioKardinalprest, italiensk, erkebiskop av Napoli (2006- ).

Født: 2. juni 1943 i Carinaro i bispedømmet Aversa i Italia.

Prest: Han ble presteviet den 12. mars 1967. Han ble utnevnt til æresprelat (monsignore) den 10. oktober 1987.

Biskop: Han ble utnevnt til titularerkebiskop av Grado den 2. april 1992 og bispeviet den 26. april 1992. Han ble i 1997 utnevnt til generalsekretær i «Sentralkomiteen for Jubileumsåret 2000» og dens presidieråd. President for Peregrinatio ad Petri Sedem .

Kardinal: Han ble den 21. februar 2001 kreert til kardinaldiakon av Dio Padre misericordioso av pave Johannes Paul II. Som generalsekretær for jubileumsåret 2000 vant han stor innflytelse, og han ble den 9. april 2001 utnevnt til prefekt for Propaganda Fide (Kongregasjonen for Folkenes Evangelisering). Han ble den 15. mai 2001 utnevnt av paven til medlem av Kleruskongregasjonen og den 18. mai 2001 til medlem av Det pavelige råd for interreligiøs dialog og Det pavelige råd for Sosial kommunikasjon.

Han gikk av som president for Peregrinatio ad Petri Sedem den 25. juli 2001. Han deltok på den tiende ordinære bispesynoden høsten 2001. Han var pavelig spesialutsending til 1950-årsjubileet for den hellige apostelen Thomas" ankomst til India og 450-årsjubileet for starten på den hellige Frans Xaviers misjon. Begge feiringene fant sted i Ernakulam i India i november 2002. Han var pavelig spesialutsending til feiringen av den tredje nasjonale eukaristiske kongress i Benin i november 2002. Pavens spesielle representant ved bispevigselen av p. Wenceslao Padilla CICM, titularbiskop av Tharros, den første apostoliske prefekt av Ulaanbaatar i Mongolia, den 29. august 2003. Dagen etter konsekrerte han den nye katedralen Ss. Peter og Paulus i Ulaanbaatar.

Han var pavelig spesialutsending til feiringen av den andre amerikanske Misjonskongressen i Guatemala By i november 2003.

Han ble utnevnt til erkebiskop av Napoli den 20. mai 2006.

Han ble da automatisk «forfremmet» fra kardinaldiakon til kardinalprest, og hans titularkirke ble midlertidig (pro hac vice) oppgradert til en titularkirke for en kardinalprest.

Neste konklave: Når aldersgrensen den 2. juni 2023.

av Webmaster publisert 22.11.2010, sist endret 22.11.2010 - 10:20