TWAL Fouad (1940- )


TWAL Fouad (1940- ) Latinsk patriark av Jerusalem i Israel / Palestina (2008- )

Født: Fouad Twal ble født den 23. oktober 1940 i Madaba i Jordan, da emiratet Transjordan under britisk okkupasjon.

Prest: Han ble presteviet den 29. juni 1966. Deretter var han kapellan i Ramallah på Vestbredden, som da tilhørte Jordan, men som ble okkupert av Israel etter Seksdagerskrigen i 1967. I 1972 dro han til Roma og påbegynte studier ved Det pavelige Lateranuniversitetet, hvor han i 1975 tok doktorgraden i kirkerett.

Biskop: Han ble den 30. mai 1992 utnevnt av den ærverdige pave Johannes Paul II (1978-2005) til prelat av territorialprelaturet Tunis. Han ble bispeviet den 22. juli 1992 av patriark Michel Sabbah av Jerusalem, assistert av erkebiskopene Edmond Y. Farhat og Francesco Monterisi, kardinal fra 2010.

I 1995 ble territorialprelaturet oppgradert til å bli bispedømmet Tunis, og Twal ble utnevnt til erkebiskop ad personam. I 2005 utnevnte pave Benedikt XVI til koadjutorerkebiskop av Jerusalem for å assistere patriark Michel Sabbah. Etter patriarkens 75-årsdag den 19. mars 2008 trådte han tilbake den 21. juni 2008, og Fouad Twal overtok som romersk-katolsk erkebiskop av Jerusalem med tittel av latinsk patriark.

Den 29. juni 2008 mottok Fouad Twal palliet fra pave Benedikt XVI i Peterskirken i Roma. Den 7. mars 2009 utnevnte paven patriark Twal til medlem av Østkirkekongregasjonen.

av Webmaster publisert 14.12.2010, sist endret 14.12.2010 - 13:38