UROSA SAVINO Jorge Liberato

UROSA SAVINO Jorge LiberatoKardinalprest. Erkebiskop av Caracas i Venezuela (2005 - ).

Født: Jorge Liberato Urosa Savino ble født den 28. august 1942 i Caracas i Venezuela. Han var sønn av Luis Manuel Urosa Joud og Ligia Savino del Castillo de Urosa. Han studerte humanistiske fag ved Colegio De La Salle i Tienda Honda i Caracas. Deretter studerte han filosofi på det fellesbispedømmelige seminaret i Caracas og mellom 1962 og 1965 teologi på St. Augustine's Seminary i Toronto i Canada. Deretter flyttet han til Roma, hvor han bodde i Pontificio Colegio Pío Latino Americano og studerte på det pavelige universitetet Gregoriana (1965-71). Han avsluttet med doktorgraden i dogmatisk teologi. Han snakker spansk, engelsk, italiensk, fransk og latin.

Prest: Han ble presteviet den 15. august 1967 i Caracas av kardinal José Humberto Quintero, erkebiskop av Caracas. Deretter var han professor og rektor for seminaret San José i Caracas før han ble rektor for det fellesbispedømmelige seminaret Santa Rosa de Lima i Caracas. Han var president for Organisasjonen for latinamerikanske seminarer. Han grunnla sognevikariatet Santísimo Trinidad i Casa de tabla, et chabolas-område i Caracas. Han ble utnevnt til generalvikar for erkebispedømmet Caracas.

Biskop: Han ble den 6. juli 1982 utnevnt av pave Johannes Paul II (1978-2005) til titularbiskop av Vegesela di Bizacena og hjelpebiskop i Caracas. Han ble bispeviet den 22. september 1982 i katedralen Santiago y Santa Ana i Caracas av erkebiskop José Ali Lebrún Moratinos av Caracas. Medkonsekratorer var erkebiskopene Domingo Roa Pérez av Maracaibo og Miguel Antonio Salas Salas av Mérida.

Han ble den 16. mars 1990 utnevnt til erkebiskop av Valencia en Venezuela. Han deltok på spesialsynoden for Amerika i Vatikanet i november/desember 1997.

Han ble den 19. september 2005 utnevnt av pave Benedikt XVI til erkebiskop av Venezuelas hovedstad Caracas etter kardinal Ignacio Antonio Velasco García SDB (1995-2003), som døde den 7. juli 2003. Han ble den 10. januar 2006 valgt til andre visepresident for den venezuelanske bispekonferansen.

Kardinal: Den 22. februar 2006 kunngjorde pave Benedikt XVI utnevnelsen av sine første kardinaler, og Jorge Liberato Urosa Savino sto som nummer fire på listen, bare fem måneder etter at han ble utnevnt til erkebiskop av Caracas. Den 24. mars 2006 ble han kreert til kardinalprest av Santa Maria dei Monti.

Neste konklave: Han fyller 80 år den 28. august 2022.

av Webmaster publisert 05.11.2006, sist endret 05.11.2006 - 18:25