URSI Corrado (1908-2003)


Corrado UrsiKardinal. Tidligere erkebiskop av Napoli (1966-1987).

Født: Corrado Ursi ble født søndag den 26. juli 1908 i Andria i Italia. Under Første Verdenskrig (1914-18) fikk han prestekall, og han fikk sin utdannelse ved gutteseminaret i Andria og deretter ved det pavelige regionale seminaret i Molfetta.

Prest: Han ble presteviet den 25. juli 1931, dagen før sin 23-årsdag. Deretter var han i 20 år (1931-51) viserektor og senere rektor for seminaret i Molfetta. I løpet av denne tiden ble 400 prester ordinert fra dette seminaret. Hele tiden mellom 1931 og 1951 utførte han pastoralt arbeid i flere italienske bispedømmer i sine sommerferier. Den 15. juli 1943 ble han utnevnt til Monsignore.

Biskop: Han ble utnevnt til biskop av Nardò den 31. juli 1951 av pave Pius XII (1939-58), og han ble bispeviet den 30. september samme år i Roma av Carlo Confalonieri, titularerkebiskop av Nicopoli al Nesto og sekretær for Kongregasjonen for seminarer og universiteter. Han ble den 30. november 1961 utnevnt til erkebiskop av Acerenza av den hellige pave Johannes XXIII (1958-63). Han deltok på Det annet Vatikankonsil (1962-65). Han ble utnevnt til koadjutor med etterfølgelsesrett av Potenza og Marsico, men ble den 23. mai 1966 utnevnt til erkebiskop av Napoli av pave Paul VI (1963-78). Der arbeidet han særlig for de fattige, hjemløse og foreldreløse barn. Ofte gikk han ut i gatene, iført en ordinær svart soutane.

Kardinal: Han ble den 26. juni 1967 kreert til kardinalprest av San Callisto av pave Paul VI. Han deltok i konklavene i august og oktober 1978. Han gikk av som erkebiskop av Napoli den 9. mai 1987 etter 21 år på bispestolen der. Han døde den 29. august 2003 i Napoli, 95 år gammel. Ved sin død var han Kirkens tredje eldste kardinal etter Corrado Bafile (100) og Franz König (98).

av Webmaster publisert 08.09.2003, sist endret 19.05.2014 - 10:03