Bare en «flyvende biskop» igjen

London - KI (KAP) - En av de tre «flyvende biskopene» i England som var ansvarlig for de menighetene som avviser kvinnelige prester, biskop Eric Kemp, har kunngjort at han trekker seg tilbake av aldersmessige grunner. Siden biskop Michael Houghton døde i slutten av 1999, er det nå bare biskop Edwin Barnes av Richborough som står til disposisjon for motstanderne av kvinnelige prester.

Den anglikanske kirken i England tillot kvinnelige prester i 1998. For å forhindre en splittelse av kirken, sto det imidlertid menighetene fritt om de ville være med på dette skrittet. Derfor fikk tre biskoper, som også avviste kvinnelige prester, i oppdrag å ha oppsynet med de sognene som var motstandere av å ordinere kvinner.

Kathpress 10. februar 2000; o: pe KI - Katolsk Informasjonstjeneste (Oslo)

av Webmaster publisert 15.02.2000, sist endret 15.02.2000 - 09:15