Ny oblatpater til Norge

Roman KunkelI april kommer den polske OMI-pateren p. Roman Kunkel til Norge for å virke i menighetene i Askim og Moss, med særskilt ansvar for de polsktalende i menighetene.

P. Roman er født i Laskowice Pomorskie, Polen, den 7. september 1944. Han ble presteviet 23. mai 1970 av erkebiskop Antoni Baraniak i domkirken i Poznan.

Fra 1972 til 1978 virket han i Sverige, først som kapellan ved Den hellige Klemens menighet i Helsingborg, og siden i Olofström og Vår Frelser menighet i Malmö. Han reiste så tilbake til sitt hjemland som kapellan i Poznan, men returnerte til Sverige i 1980 – da som kapellan i Olofström (på den tid under St. Andreas menighet i Hässleholm). Den 1. januar 1985 ble han første sogneprest i den nyopprettede St. Antonius menighet samme sted. Den 1. september 1997 ble han sogneprest i Jomfru Marias menighet i Halmstad, Oskarström. Den 19. juni 2005 overtok han Johannes Døperens menighet i Landskrona.

P. Roman har siden 1. august 2010 hatt sabbatsår og går rett fra dette til tjenesten i Østfold, med bosted Askim. Han snakker svensk, polsk og kroatisk – og skal lære seg norsk.

Kommende adresse: Furusethvn 2, 1811 Askim. Tlf. 69 88 96 71.

Melding fra oblatfedrene i Norge