Stilling ledig (50 prosent) som kantor/organist i St. Svithun menighet

 

1622a9_a4084251f10747e7b26cd783481e70b4~mv2.jpg

St. Svithun menighet har vært et åndelig hjem for katolikker i den sørlige delen av Rogaland siden 1898. I dag er menigheten landets tredje største med ca. 14500 registrerte medlemmer fra 112 forskjellige land. I tillegg til sogneprest, kapellaner og diakon, består staben av menighetssekretær, regskapssekretær, kantor/organist (100%, hvorav 50% er besatt), vaktmester, barne- og ungdomsarbeider og katekesekoordinator.

 

 

 

 

Image 2.jpeg

ARBEIDSREDSKAP: Orgelet i kirken er bygget i 1986, og ombygget i 2011. Det rommer 27 stemmer. Foto: p. Pål Bratbak

 

50 prosent stilling som kantor / organist 

Stillingen som kantor/organist har de siste årene vært delt av to personer, hvorav den ene nå har gått av med pensjon. Den gjenværende kantor spiller p.t. ved de fleste søndags- og høytidsmessene hvor det er aktuelt å bruke orgel, så vi søker primært etter en som skal lede menighetens kor, men også spille orgel ved behov. Oppgavefordeling mellom korarbeid og orgelspilling vil kunne endres i fremtiden. Koret består av frivillige fra flere land, og er først og fremst liturgisk. P.t. har koret 18 medlemmer, og de synger i høymessene på norsk hver søndag og i høytidene.

 
Stillingens ansvarsområde er hovedsakelig:
 • Lede og videreutvikle menighetens kor
 • Planlegge og gjennomføre det musikalske forløp i forbindelse med liturgien på søndager og i høytidene
 • Ta det musikalske ansvar ved større feiringer så som førstekommunion, konfirmasjon og pontifikale messer
 • Planlegge og koordinere musikken ved større feiringer når flere av menighetens kor deltar
 • Spille orgel ved behov

 

Orgelet i kirken er bygget i 1986, og ble bygget om i 2011. Det rommer 27 stemmer fordelt på 4 verk: sveller, hovedverk, ryggpositiv, og pedal. Orgelet har mekanisk traktur og mekaniske registertrekk med kopler: I/II, II/III, P/I, P/II, P/III.

 

Vi søker etter en kantor/organist med:
 • kirkemusikalsk utdanning og/eller relevant utdanning/erfaring
 • gode samarbeidsevner
 • evne til å se hvilke enorme muligheter og glede det er å få mennesker fra vidt forskjellig bakgrunn og kultur til å fungere sammen
 • lyst og evne til å bygge opp, lede, og rekruttere til det kirkemusikalsk arbeid
 • tilstrekkelig kjennskap til katolsk liturgi
 • tilstrekkelig norskferdigheter skriftlig og muntlig

 

Personlig egnethet vil vektlegges. 

 

Vi kan tilby:
 • en selvstendig og utfordrende stilling
 • muligheter for personlig og faglig utvikling
 • en trygg arbeidsplass med velordnede arbeidsforhold, kontor, og engasjerte ansatte og frivillige

 

Lønn etter avtale i forhold til utdanning og relevant erfaring.

 

Praktisk informasjon: