Orędzie świąteczne 2020 biskupa Bernta I. Eidsviga

 

 

Drodzy wierni,

Przesłanie Bożego Narodzenia jest skierowane do ludzi dobrej woli. Aby głosić to słowami i znakami, sam Bóg stał się człowiekiem. W ten sposób ukazuje On swoją sprawiedliwość:

Dobra wola może cechować wszystkich ludzi. Dobra wola jest decyzją każdego człowieka i może stać się jego własnym programem na całe życie. Każdy ma zdolność posiadania dobrej woli. Dlatego zwracam się do Was, bo wiem, że pragniecie tego, co najlepsze; wiem, że będziecie współpracownikami Boga.

 

Nikt z nas nie przeżył roku takiego jak 2020. Wirus, o którym usłyszeliśmy rok temu, zmienił nasze życie. Niebezpieczeństwo zarażenia, choroby i śmierci dotyka nas wszystkich. Wiele starszych osób w naszym społeczeństwie doświadczyło przez długi czas samotności. W innych krajach ludzie starzy i bezradni musieli umierać bez pomocy medycznej i opieki. Nie stało się to powodu obojętności, jednak zrodziło pytania o możliwości i zdolności.

 

W mniejszym lub większym stopniu wszyscy musieliśmy zrezygnować z części naszej wolności. Nasze kościoły i społeczność nie są wyjątkiem. Msze musiały zostać odwołane lub były odprawiane przy bardzo ograniczonej ilości osób; odwiedzanie naszych wiernych w szpitalach i domach opieki było bardzo trudne. Brak sakramentów i kontaktu ze wspólnotą był i jest wielki, a większość ludzi, którzy chcą uczestniczyć w Mszach bożonarodzeniowych nie będzie miała takiej możliwości. Mówię to ze smutkiem.

 

Mimo to pozostajemy ludźmi dobrej woli i jesteśmy w stanie zaakceptować, że jest coś dobrego i budującego nawet w braku. Nasz wgląd duchowy jest - jak myślę - głębszy niż rok temu. A nasza radość z Mszy i naszej wspólnoty, gdy drzwi zostaną ponownie otwarte dla wszystkich, będzie jeszcze większa niż rok temu. Tysiące osób w każdą niedzielę uczestniczyło w transmisjach Mszy, a wielu twierdzi, że zyskało nowe zrozumienie, tego co oznacza duchowa komunia. W Waszym imieniu chciałbym podziękować naszym kapłanom i licznym współpracownikom, dzięki którym możliwe było od marca nadawanie Mszy online.

 

Były momenty, w których kusiło mnie, by krytycznie komentować ograniczenia, którym podlegamy, ale z jednym wyjątkiem się powstrzymałem. I miało to swoje powody: nasz rząd, władze gmin, rady miejskie i służba zdrowia zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby chronić nas przed śmiertelnym wirusem. Z naszej strony mamy wszelkie powody, by im podziękować za ich mądrość i wytrwałość. Liczymy na program szczepień, który wkrótce się rozpocznie i czekamy na to, aż społeczeństwo będzie mogło znowu normalnie funkcjonować.

 

Jezus Chrystus przychodzi do wszystkich ludzi dobrej woli. Przyjmijcie Go, naszego Zbawiciela z dobrą wolą. Spełniajcie w Jego imieniu dobre uczynki i dziękujcie Mu za wszystko, co daje!

 

Życzę Wam błogosławionych świąt Bożego Narodzenia; modlę się za Was.

 

 

 

  

+ Biskup Bernt Eidsvig

Oslo, Katedra św. Olafa, 22 grudnia 2020 r.

 

 

 

 

 

 

Czytaj po norwesku 

Przeczytaj orędzie świąteczne biskupa Berislava Grgića