Bergen: Nye statuer til St. Paul

Beckers incenserer St.SunnivaDa tidligere sogneprest i Bergen Michel Beckers feiret sin 60-årsdag for ti år siden, ble det samlet inn et større beløp som etter jubilantens ønske skulle være startsummen i et fond til nye statuer til nisjene i fasaden på St. Paul kirke. Nå i januar ankom to flotte statuer, en av menighetens skytshelgen, Paulus, og en av byens skytshelgen, Sunniva. Statuene er laget av kunstneren Boguslaw Popwicz og støpt i bronse i Polen. Under messen i anledning menighetens patronatsfest den 29. januar ble de høytidelig velsignet. Hovedcelebrant for anledningen var passende nok Michel Beckers.

I tillegg til startkapitalen har menighetens nasjonale grupper og enkeltpersoner gjort en stor innsats for statuefondet. Det mangler imidlertid fremdeles midler for at finansieringen skal være helt på plass, inkludert kostnadene ved å plassere statuene på en sikker måte i fasadenisjene. I menighetsbladet for desember oppfordres det derfor til å gi gaver til prosjektet.

Heidi H. Øyma

Foto: Zuzanna Wojakiewicz