Digitalt messeprogram: – Kirken sover ikke

 

Mange menigheter direktesender video fra messefeiringen – Følg med fra hjemmefra!

Biskop Eidsvigs messe direktesendes kl. 11 søndag 29. mars

FINNER ALTERNATIVER: Siden smittevernstiltak begrenser mulighetene for fysisk tilstedeværelse, velger stadig flere å møtes på digitale sosiale plattformer. 

 

Selv om de offentlige messene er innstilt inntil videre på grunn av korona-pandemien, betyr ikke det at prestene ikke er virksomme: De ber for oss, de bærer frem messeofferet og stadig flere inviterer oss med på digital messefeiring, bønn og andakt. 

 

12. mars ble nye, strenge smittevernstiltak offentliggjort: Alle messer avlyses og biskopene har gitt fritak for messeplikten i hele landet. All sosial aktivitet, katekese og andre aktiviteter i menighetene skal innstilles. Kirkene holder åpne, men det kan ikke være flere tilstede enn at det er mulig for alle å holde minst en meters avstand fra hverandre.  

– Kirken sover ikke, presiserer likevel p. Pål Bratbak, sogneprest i St. Olav domkirkemenighet i Oslo. For selv om offentlige arrangementer ikke lenger er tillatt, lever den digitale domkirken i beste velgående. Via menighetens Facbook-side tilbyr de direktesendt video, også kalt strømming, av messefeiringen hver dag, samt daglig rosenkransbønn og korsveisandakt på fredager. På søndager direktesendes messen på flere språk, blant annet norsk, engelsk, litauisk og italiensk. 

Det er også flere menigheter og klostre som tilbyr det samme. Derfor har vi laget en sendeplan som vi vil oppdaterer fortløpende slik at alle uansett hvor man bor, kan delta i messefeiringen selv om man ikke fysisk er samlet i kirken. 

– Denne fastetiden er vi kalt på en spesiell måte til å gå inn i ørkenen. Men vi gjør det ikke alene. Jesus er ikke i karantene og gjennom internett skal vi feire messer sammen og be sammen hver dag, sier p. Pål Bratbak. 

 

Hva betyr "å strømme?"

"Å strømme" betyr at videoen vises i sanntid. Dette har blitt populært i sosiale medier, der deling av informasjon skal skje raskt. Kanalene de fleste menighetene benytter for å dele disse videoene er til nå Facebook og YouTube. Disse lagrer videoene slik at det også er mulig å se dem i etterkant av direktesendingen. Du trenger ikke en egen konto for å se videoene, selv om Facebook er raske med å spørre om du ikke vil opprette en.

Hvert av punktene på programmet har en link som du kan trykke på for å få tilgang til videoene når disse sendes. Tilbyr ikke din menighet direktesending, er det bare å følge med på et av de andre tilbudene i programmet under.

 

PROGRAM

HVERDAGER:
Kl. 11.00 Messe på norsk fra St. Olav domkirkemenighet, Oslo: Direktesendes via menighetens Facebookside
Kl. Hele dagen: sakramentstilbedelse i St. Olav domkirke i Oslo: Følg med på menighetens Facebookside.
Kl. 12.00 Angelus på spansk: Tilgjengelig via Facebook-gruppen "Comunidad Catolica San Pedro - iglesia St Olav Oslo"
Kl. 18.00 Rosenkransen hjemme hos ulike folk: Direktesendes via menighetens Facebookside
Kl. 18.25 Sakramental velsignelse i St. Olav domkirke, Oslo: Direktesendes via menighetens Facebookside
Kl. 18.30 Messe fra St. Frans kloster, Larvik: Direktesendes via klosterets Facebookside
 
FREDAG 27. mars:
Kl 15.00 Korsvei i St. Joseph kirke, Oslo: Direktesendes via menighetens Facebookside
Kl. 17.00 Rosenkrans på tagalog
Kl. 18.00 Messe på tagalog
Kl. 18.30 Messe fra St. Frans kloster, Larvik: Direktesendes via klosterets Facebookside
Kl. 19.00 Korsvei på spansk: Direktesendes via Facebook-gruppen "Comunidad Catolica San Pedro - iglesia St Olav Oslo" 
 
LØRDAG 28. mars:

Kl. 09.00 Messe på polsk fra St. Frans kloster, Larvik: Direktesendes via klosterets Facebookside

Kl. 19.00 Rosenkrans på spansk. Tilgjengelig via Facebook-gruppen "Comunidad Catolica San Pedro - iglesia St Olav Oslo"
 
SØNDAG 29. mars:
Kl. 09.00 Messe på polsk fra St. Frans kloster, Larvik: Direktesendes via klosterets Facebookside
Kl. 09.00 Messen på norsk fra St. Magnus menighet i Lillestrøm (Evangeliet leses på norsk, polsk og engelsk). Direktesendes via menighetens gruppe på Facebook.
Kl. 09.30 Messe på engelsk i St. Olav domkirke, Oslo: Direktesendes via menighetens Facebookside
Kl. 10.00 Messe fra St. Franciskus Xaverius menighet i Arendal: Følg med på sogneprestens Facebookside eller Youtube.
Kl. 11.00 Messe med biskop Bernt Eidsvig direktesendes. Se den på katolsk.no Facebookside. Video fra messen vil også bli lagt ut på katolsk.no i etterkant.
Kl. 11 Messe på kroatisk. Følg messen på Den kroatiske katolske misjons Facebookside.
Kl. 12.30 Messe på spansk: Tilgjengelig via Facebook-gruppen "Comunidad Catolica San Pedro - iglesia St Olav Oslo"
Kl. 14.00 Messe på litauisk, St. Olav domkirke, Oslo: Direktesendes via menighetens Facebookside
Kl. 17.00 Messe på italiensk, St. Olav domkirke, Oslo: Direktesendes via menighetens Facebookside
Kl. 18.00 Messe på engelsk fra St. Sunniva menighet i Molde. Direktesendes via menighetens Facebookside.
 
 
Åndelig kommunion 

Selv om det ikke alle steder strømmes digitalt, bæres messeofferet fortsatt frem i våre kirker – i Norge og verden over. Dessverre er det ikke tilrådelig å samle de troende rundt vårt allerhelligste og største sakrament på grunn av faren for korona-smitte. Mer enn noengang føler våre prester at de bærer frem messeofferet på vegne av folket. Det er denne messen de troende forenes i gjennom åndelig kommunion. Be for de syke, sårbare blant oss og våre oppofrende helsearbeidere!

  

Kirkene holder åpent for alle troende såfremt lokale helsemyndigheter tillater det. Kontakt din lokale menighet for mer informasjon

 

Kirkens prester ber for de troende, de syke, helsearbeidere og sårbare grupper.

 

Vatikanet direktesender  

FEIR MESSE MED PAVEN: Vatikanet direktesender pavens messe hver dag. Følg med hjemmefra.

 

Vatikanet strømmer også dirkete fra messer, angeluser og generalaudienser.

På Vatican News på Youtube kan man følge sendingene fra Vatikanet:

Pavens program

Hver dag:
Kl. 07.00 Paven feirer messe

Onsdager:
Kl. 09.30 Pavens generalaudiens 

Søndag:
Kl. 12.00 Pavens angelus

 

Les mer:

 

Koronabønn.jpeg