Egil Mogstad

Egil MogstadE-post Egil(dot)Mogstad(at)katolsk(dot)no

MOGSTAD, Egil, født 29. juni 1948 i Trondheim, Norge.

Etter examen artium ved Trondhjem Katedralskole våren 1967, au pair i dominikanernes studiekloster Le Saulchoir syd for Paris. Embedseksamen i teologi og praktisk-teologisk seminar fra Universitetet i Oslo 1974. Hjelpeprest ved Nidaros Domkirke 1974–1976. Samme år opptatt i den katolske kirke og frem til 1980 novise og student i dominikanerordenen, i Strasbourg og Paris. Har fra 1980 undervist i religion, fransk, latin og eldre historie ved Trondhjem Katedralskole, og i liturgikk ved Trøndelag Musikkonservatorium.

Har vært medlem og leder i menighetsrådet i St. Olav i Trondheim, medlem av Legmannsrådet (i dag: Pastoralrådet) i Midt-Norge Stift og leder av byggekomité for nye St Olav Domkirke i Trondheim.

Er medlem i den nasjonale olsokkommisjonen.

2012
Prestekandidat for Trondheim stift
28. juli 2012
Mottok ordinasjonskandidatur av biskop Bernt Eidsvig Can.Reg., apostolisk administrator av Trondheim stift
17. august 2012
Innsatt som lektor i St. Olav domkirke, Trondheim
1. september 2012
Studier ved Institut Catholique de Paris, Faculte de Droit Canon
1. januar 2013
Innsatt som akolytt i St. Olav domkirke, Trondheim, av biskop Bernt Eidsvig Can.Reg.
28. juli 2013
Vigslet til diakon av biskop Bernt Eidsvig Can.Reg, i gamle Stiklestad kirke, inkardinert i prelaturet Trondheim.
26. januar 2014
Presteviet av biskop Bernt Eidsvig Can.Reg. i Nidarosdomen i Trondheim
Se bilder fra ordinasjonen (www.katolsk.no og YouTube).
26. januar 201415. august 2015
Kapellan i St. Olav domkirkemenighet, Trondheim
16. august 2016 – 29. oktober 2015
Sogneadministrator for St. Olav domkirkemenighet
29. oktober 2015 –
Sogneprest i St. Olav domkirkemenighet

Telefon  995 65 587

av Mats Tande publisert 29.08.2012, sist endret 03.08.2017 - 14:03